Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Pin It

Z wielką przyjemnością informujemy, że w Szkole Podstawowej w Rymaniu, pow. kołobrzeski, zainstalowano automatyczny defibrylator (AED). Urządzenie zdecydowanie zwiększa poziom bezpieczeństwa w tej placówce oraz może być wykorzystane w najbliższej okolicy w przypadku zagrożenia życia.

W październiku 2019 roku, właśnie w Rymaniu przeprowadziliśmy szkolenie z Pierwszej Pomocy z wykorzystaniem automatycznego defibrylatora. Po tych zajęciach Dyrekcja szkoły nie miała żadnych wątpliwości, że takie urządzenie powinno znaleźć się w ich placówce. Pod koniec grudnia dostarczyliśmy do Szkoły Podstawowej w Rymaniu cały zestaw wraz defibrylatorem Zoll AED Plus. Jest to bardzo praktyczne i uniwersalne urządzenie, może działać w dwóch trybach, tzn. może być wykorzystywane do ratowania dzieci oraz osób dorosłych. Obsługa urządzenia jest bezpieczna i bardzo intuicyjna. 

Proces defibrylacji przebiega w sposób automatyczny, osoby prowadzące resuscytację krążeniowo - oddechową prowadzone są krok po kroku jasnymi komunikatami i na bieżąco informowane o kolejnych etapach resuscytacji. Statystycznie, użycie AED w pierwszych minutach po zatrzymaniu krążenia, zwiększa szanse na przeżycie, aż o 75 procent! 

Na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Rymaniu pojawiła się stosowna informacja

W korytarzu bocznego wejścia do hali widowiskowo-sportowej SP Rymań (od strony bloku nauczycielskiego), w miejscu monitorowanym, zamontowano automatyczny defibrylator zewnętrzny AED (AED z jęz. ang. Automated External Defibrillator).

Jest to urządzenie ogólnodostępne, z którego może korzystać społeczność szkolna jak również osoby przebywające w szkole lub hali oraz mieszkańcy, uczestnicy ruchu drogowego najbliższej okolicy. Mówiąc krótko, każdy, kto stanie w obliczu konieczności udzielania pierwszej pomocy osobie nieoddychającej, której serce przestało bić.
Defibrylator AED to niewielkie i proste urządzenie, które zostało tak skonstruowane, by w stresującej sytuacji, bezpiecznie, krok po kroku osoba bez wiedzy medycznej mogła udzielić pierwszej pomocy.

Automatyczny defibrylator zewnętrzny AED po uruchomieniu wykorzystuje komunikaty głosowe oraz rysunki w celu instruowania, jak należy wykonać akcję reanimacyjną, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. AED to urządzenie, które po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego, analizuje rytm serca i określa, czy wymaga defibrylacji, dlatego nie należy obawiać się skorzystania z AED, ratując komuś życie (...)

Poniżej zestaw AED zainstalowany w Rymaniu:

eskumed.pl