Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Pin It

Warsztaty senior 2022 03Dlaczego energetyczna? Bo to wiedza niezbędna do resuscytacji z wykorzystaniem AED, czyli automatycznego defibrylatora. Właśnie teraz, realizujemy cykl szkoleń z zakresu Pierwszej Pomocy i zachęcamy do wczesnej defibrylacji.

Całkiem niedawno zakończyliśmy cykl szkoleń dla pracowników Nadleśnictwa Nowogard, a obecnie realizujemy warsztaty dla seniorów z terenu powiatu łobeskiego. Jak wiadomo, rola świadków zdarzenia, zwłaszcza w sytuacji NZK, czyli nagłego zatrzymania krążenia jest decydująca. W całym tzw. łańcuchu przeżycia, to właśnie świadkowie zdarzenia, są najważniejszymi ratownikami. Właściwie, to pierwsze dwa elementy - czyli powiadomienie służb ratowniczych i podjęcie czynności, jeszcze przed przyjazdem ratowników, mogą zadecydować o czyimś życiu. 

Dziś, kiedy mamy już dostęp do automatycznych defibrylatorów (AED) w miejscach publicznych (PAD – Publiczny Dostęp do Defibrylacji), szanse na spontaniczny powrót funkcji życiowych  (ROSC - z ang. Return of Sponta- neous Circulation) są zdecydowanie większe. Taki defibrylator jest dostępny m.in. w Łobeskim Domu Kultury, jest gotowy do tego, aby ratować życie. 

Niestety, nadal wielu naszych słuchaczy, pomimo, że wie o istnieniu AED, nadal obawia się skorzystania z tego typu urządzeń. Zdarzają się też osoby, które deklarują, że nie byłyby w stanie rozpocząć resuscytacji, bo jak słyszymy "boją się, że pogorszą sytuację". Oczywiście, ciężko pogorszyć sytuację człowieka, który właśnie przestał oddychać. Dlatego tak ważne jest, aby edukować w zakresie Pierwszej Pomocy.

Nasze warsztaty, to nie tylko resuscytacja. Seniorzy, usłyszeli również, jak należy się przygotować na przyjazd Zespołu Ratownictwa Medycznego, o co należy zadbać, jak ułatwić dojazd ratownikom pod wskazany adres, co ze sobą zabrać.

W czasie dzisiejszych zajęć padło wiele pytań, często trafnych. Wierzymy, że udało nam się rozwiać wszelkie wątpliwości, a Pierwsza Pomoc w sytuacji zagrożenia życia, stanie czymś zupełnie naturalnym.

Piotr Bartnicki, ratownik medyczny

eskumed.pl