Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Piknik Swinoujscie 2023 05W związku z tym, że większość naszych aktywności jest do złudzenia podobnych, nie o wszystkim się rozpisujemy. Tym razem było zupełnie inaczej.

W sobotę 15 lipca br. realizowaliśmy zabezpieczenie medyczne na terenie Basenu Północnego w Świnoujściu. Odbywała się tam ogólnopolska "Kampania Kolejowe ABC", dotycząca bezpieczeństwa, organizowana przez Urząd Transportu Kolejowego.

Nasza rola polegała na zapewnieniu bezpieczeństwa uczestników tej imprezy oraz edukacji w zakresie pierwszej pomocy. Już od godz. 14 realizowaliśmy zlecenie w trzy osobowym zespole ratowniczym: ratownik Mariusz Graj, ratownik Krystian Woroniuk i ratownik medyczny Piotr Bartnicki, dodatkowo do dyspozycji mieliśmy ambulans z niezbędnym sprzętem.

Wszystko przebiegało bardzo typowo, drobne urazy, omdlenia oraz edukacja na fantomach. 

Około godz. 17, do naszego zespołu podbiegł człowiek, że na jednym z jachtów leży człowiek i jest siny. Ruszyliśmy na pomoc, mężczyzna miał zatrzymanie krążenia. Mieliśmy ze sobą AED i natychmiast go użyliśmy. Po chwili była pierwsza defibrylacja i spontaniczny powrót krążenia.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Warsztaty senior 2022 03Dlaczego energetyczna? Bo to wiedza niezbędna do resuscytacji z wykorzystaniem AED, czyli automatycznego defibrylatora. Właśnie teraz, realizujemy cykl szkoleń z zakresu Pierwszej Pomocy i zachęcamy do wczesnej defibrylacji.

Całkiem niedawno zakończyliśmy cykl szkoleń dla pracowników Nadleśnictwa Nowogard, a obecnie realizujemy warsztaty dla seniorów z terenu powiatu łobeskiego. Jak wiadomo, rola świadków zdarzenia, zwłaszcza w sytuacji NZK, czyli nagłego zatrzymania krążenia jest decydująca. W całym tzw. łańcuchu przeżycia, to właśnie świadkowie zdarzenia, są najważniejszymi ratownikami. Właściwie, to pierwsze dwa elementy - czyli powiadomienie służb ratowniczych i podjęcie czynności, jeszcze przed przyjazdem ratowników, mogą zadecydować o czyimś życiu. 

Dziś, kiedy mamy już dostęp do automatycznych defibrylatorów (AED) w miejscach publicznych (PAD – Publiczny Dostęp do Defibrylacji), szanse na spontaniczny powrót funkcji życiowych  (ROSC - z ang. Return of Sponta- neous Circulation) są zdecydowanie większe. Taki defibrylator jest dostępny m.in. w Łobeskim Domu Kultury, jest gotowy do tego, aby ratować życie. 

Niestety, nadal wielu naszych słuchaczy, pomimo, że wie o istnieniu AED, nadal obawia się skorzystania z tego typu urządzeń. Zdarzają się też osoby, które deklarują, że nie byłyby w stanie rozpocząć resuscytacji, bo jak słyszymy "boją się, że pogorszą sytuację". Oczywiście, ciężko pogorszyć sytuację człowieka, który właśnie przestał oddychać. Dlatego tak ważne jest, aby edukować w zakresie Pierwszej Pomocy.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

„Ten, kto ratuje życie jednego człowieka, ratuje cały świat.” Thomas Keneally (Lista Schindlera)

Szkolenie ZS Resko 04Nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie komuś pomóc. Jeden gest, przemyślany krok wypływający z serca, instynkt podpowiadający, że należy postąpić właśnie tak, a nie inaczej, może ocalić zdrowie i życie drugiego człowieka.

Dyrekcja, grono pedagogiczne i pracownicy obsługi Zespołu Szkół w Resku wzięli udział w cyklu szkoleń, które odbyły się w dniach 13-16 grudnia b.r., na forum budynku ZS Resko.

O tym, jak fachowo i bezpiecznie udzielić pierwszej pomocy, gdzie zadzwonić – w nagłych wypadkach - przekonywał ratownik medyczny Piotr Bartnicki. Po wyczerpującej obudowie teoretycznej, każdy z uczestników miał możliwość spróbowania własnych sił, jak obsługiwać defibrylator (dostępny, m. in, przy budynku Gminy Resko, czy w siedzibie OSP), wykonać sztuczne oddychanie na fantomie, zabezpieczyć złamaną kończynę itp.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W poniedziałek, 5 lipca gościliśmy z wizytą w Międzyzdrojach. Przeprowadziliśmy szkolenie z zakresu Pierwszej Pomocy dla uczestników turnusu wypoczynkowego "Wczasów Dziecięcych". Jak się okazało, wiedza naszych słuchaczy była imponująca!

Powszechnie wiadomo, że edukacja z zakresu Pierwszej Pomocy jest realizowana w szkołach już od kilku lat. Teraz z zadowoleniem dostrzegamy, że wspomniana edukacja przynosi zamierzony efekt. Młodzież z którą zrealizowaliśmy szkolenia w zakresie Pierwszej Pomocy z wykorzystaniem defibrylatora AED, nie miała najmniejszego problemu, aby wdrażać algorytmy postępowania ratowniczego.

W czasie naszych zajęć, padały konkretne pytania związane z postępowaniem w  stanie zagrożenia życia. Zdecydowana większość odpowiedzi była trafna, ku naszej uciesze uczestnicy szkolenia posiadali aktualną wiedzę dotyczącą Pierwszej Pomocy.

Zaangażowanie, chęć uczestnictwa w ćwiczeniacch podparta aktualną wiedzą, mogła zaoowocować profesjonalnie przebiegającymi warsztatami z zakresu Pierwszej Pomocy. Powiadomienie służb ratowniczych, bezpieczeństwo własne, wykorzystanie automatycznego defibrylatoara (AED), udrożnienie dróg oddechowych i uciskanie klatki piersiowej. 

"Życiodajna wiedza", ten termin wtórował podczas dzisiejszych zajęć. 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Tradycyjnie nasz ośrodek szkoleniowy realizuje szkolenia dla firm i instytucji, które chcą być na bieżąco z nowymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji.

W ostatnim czasie z naszej oferty szkoleniowej skorzystały kolejne instytucje, m.in. kadra Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Gryficach. Obecnie realizujemy cykl szkoleń dla Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Radowie Wielkim. 

Jak wcześniej informowaliśmy, w tym roku zmieniły się wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji. Pierwsza Pomoc w dobie pandemii COVID-19 nie należy do prostych zadań. Dziś słowo bezpieczeństwo nabiera szczególnego znaczenia, nowe wytyczne ERC 2020 sugerują prowadzenie resuscytacji bez wykonywania oddechów. Oczywiście nie jest to żadna nowość, bo wcześniej również takie praktyki były stosowane, ale dziś ryzyko infekcji SARS Cov-2 jest szczególnie wysokie. Dlatego warto unikać niepotrzebnego ryzyka infekcji i prowadzić czynności ratujące życie w sposób bezpieczny. 

Oczywiście niezmiennie dążymy do tego, aby w trakcie resuscytacji stosować wczesną defibrylacje, wykorzystując automatyczne defibrylatory. Dostęp do tych urządzeń jest coraz łatwiejszy, nawet w małych miejscowościach możemy spotkać AED. Również w czasie naszych szkoleń, słuchacze ćwiczą wykorzystując szkoleniowe wersje automatycznych defibrylatorów.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Większa ostrożność i unikanie kontaktu z twarzą poszkodowanego to najnowsze zmiany wynikające z wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji [ERC 2020]. To główne zasady dotyczące udzielania pierwszej pomocy w czasie epidemii. Dziś dwunasty września, czyli Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. 

Trochę statystyki

Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) stanowi główną przyczynę zgonów na całym świecie. Każdego roku u około 400 tysięcy Europejczyków występuje nagłe i niespodziewane NZK, z czego w ok. 350 tysiącach przypadków zdarza się to poza szpitalem. Szacuje się, że w samej Polsce, na skutek NZK umiera codziennie około 90 osób. W czasach COVID-19 udzielenie poszkodowanemu natychmiastowej pomocy jest szczególnie ważne, dlatego Europejska Rada Resuscytacji, aby dostosować się do aktualnej sytuacji, uprościła schemat postępowania w podstawowych zabiegach resuscytacyjnych (BLS).

Działaj bezpiecznie

Zapewnienie sobie bezpieczeństwa to pierwszy i najważniejszy krok, jaki należy podjąć przed przystąpieniem do udzielenia pomocy poszkodowanemu. Przede wszystkim, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, należy użyć rękawiczek i maseczki ochronnej. Koronawirus przenosi się drogą kropelkową w bezpośrednim kontakcie z osobą zakażoną, dlatego te środki ochrony osobistej, w przypadku udzielania pomocy, są kluczowe. Według najnowszych wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC) w kwestii pierwszej pomocy w COVID-19, należy przyjąć, że każdy poszkodowany jest zakażony SARS-CoV-2 - może nie mieć objawów infekcji, a mimo to być nosicielem wirusa.